Soovitusi metsaomanikule

Erametsa majandamine on paljude metsaomanike jaoks suur väljakutse ja ka metsa raieõiguse müümisel tasub alati läbi mõelda, millal ja mis tingimustel oma metsa müüa. Stora Enso on metsaomanike jaoks välja töötanud kontroll-loendi, mis aitab Sul läbi mõelda need teemad, millele tuleb metsaomanikuna tähelepanu pöörata ja aitab välja selgitada, milliste töödega pead oma metsas kohe algust tegema. Vaata, kuidas on ja märgi oma hinnang loendisse!
Loendi paremaks kuvamiseks ja väljaprintimiseks klikkige tabelile.

Mõningaid metsamajandamise ja raieõigusega seotud mõisteid saad vaadata rubriigist „Korduma kippuvad küsimused“. Palju häid nõuandeid ja informatsiooni saab ka Erametsakeskusest: www.eramets.ee.

Veel soovitusi:

» Kui oled otsustanud oma metsast raieõigust müüa, siis uuri enne nende ettevõtete tausta, kellelt hinnapakkumise võtad.
» Ära mine libedale teele, kui ettevõtja pakub tehingut „mustalt“ teha – see tähendab Sulle maksustavate tulude varjamist Maksu- ja Tolliameti ees. Maksu- ja Tolliametil on aega 7 aastat tumedad teod päevavalgele tuua ja tõenäoliselt saavad nad sellega hakkama.
» Kui sõlmid lepingu, siis jälgi, et see vastaks seaduse nõuetele (vt Metsaseadus §37 ja §38).
» Lepi ostjaga kokku, et ta hoiaks Sind kursis oma toimetamistega Sinu metsas. Raiesmik või läbiraitud mets jääb ju Sinule.
» Usalda ostjat aga kontrolli ka ise aeg-ajalt, kuidas lepingupartner kokkulepitut täidab.

Kui näed, et ostja teeb midagi teistmoodi kui on kokku lepitud või ei ole see kooskõlas Sinu metsateatise, metsaseaduse ja eetiliste tõekspidamistega, siis peata kohe ostja tegevus oma metsas. Selleks on Sul seaduslik õigus.

Kõiki eeltoodud probleeme saad ennetada, kui leiad endale koostööpartneriks usaldusväärse ja sobiva metsafirma.